Yuttuğu kırkayak karnını parçaladı

0
6140
centipede main
centipede main

Makedonya’da geçtiğimiz yıl arazi çalışması yapan bir grup araştırmacı, tüyler ürperten bir sahneyle karşılaştı. Bir yılanın karnından dışarı çıkmış dev bir kırkayak bulan araştırmacılar, otopsi sonucu kırkayağın avını içten yiyerek parçaladığı sonucuna ulaştı.

Makedonya’da bulunan bir yılanın yaşadığı korkutucu son, vahşi doğanın acımasızlığına en iyi örneklerden biri olarak belirdi. Ölü bir yılanın karnından dışarı uzanana dev bir kırkayak bulan araştırmacılar, yılanın yuttuğu avı tarafından içten parçalanarak öldüğünü tespit etti.

Yılanı ve kırkayağı bulan ekipte yer alan Belgrad Üniversitesi’nden Ljiljana Tomovic, “Neye uğradığımızı şaşırdık. Hiçbirimiz böyle bir şeye tanık olmamıştık” ifadesini kullandı.

“neye uğradığımıza şaşırdık”

centipede_mobilTomovic ve meslektaşları, Makedonya, Yunanistan ve Arnavutluk arasında bulunan Prespa Gölü’ndeki Golem Grad adasında 14 Mayıs 2013’te yapılan arazi çalışmasında, kertenkeleleri etiketlemekle uğraşırken korku dolu sahneyle karşılaştı. Araştırma ekibindeki Dragan Arsovski, kertenkele bulma amacıyla bir kayayı ters çevirdiğinde, iç içe geçmiş yılan ve kırkayağı buldu.

Yaklaşık bir yıl sonra Ecologica Montenegria dergisinde yayımlanana araştırmada, Vipera ammodytes türü olduğu belirtilen şanssız yılanın yaklaşık 20 cm boyunda genç bir dişi olduğu belirtildi. Avcısını parçalayan dev kırkayak ise yaklaşık 15 cm uzunluğundaki Scolopendra cingulate olarak belirtildi.

Yılanın içini boşalttı

Livescience sitesine bilgi veren araştırmacılar, kertenkele ve kaplumbağanın yanı sıra çok sayıda kuşun yaşadığı adada yılanların en etkin bir avcı olduğunu, aynı zamanda kırkayakları da zorlanmadan yediklerini belirtti. Ancak çok nadir rastlanan olayda, dişi yılanın avının boyutunu göz ardı ettiğine dikkat çekildi.

Araştırmacılar, dev kırkayağın yılanın içinden çıkmak için neredeyse tüm iç organlarını parçaladığını ve bir nevi avının içini boşalttığını belirtti. Yılan feci şekilde ölürken, kırkayak da kendisini tamamen yutan avından kurtulmaya çalışırken öldü.

Yetişkin dev bir kırkayağı öldürmenin çok zor olduğunu belirten araştırmacılar, yılanın en büyük hatasının, avını canlı yutması olarak belirtti.