Uçan otomobilleri kıskandıracak icat: Icon A5

0
3180
iconA5 001
iconA5 001

Taşımacılığın çehresini değiştirmesi beklenen uçan otomobillerin merakla gerçeğe dönüşmesini beklerken, biraz farklı bir tasarım içeren Icon A5 adlı uçak çoktan göklere çıkmayı başardı. İki kişilik uçağın özelliği, karada değil ancak suda gidebilmesi.

Yenilenebilir enerji, lityum iyon piller ve karbon fiber gibi hafif ancak sağlam materyaller geleceğin ulaşım araçlarına ait tasarımları da doğrudan etkileyen faktörler olarak beliriyor. 3D yazıcıda üretilmeye başlanan ekonomik ve spor model otomobillerin ardından, dört gözle uçan otomobillerin ne zaman gerçeğe dönüşeceğini bekliyoruz.

Slovakya merkezli Aeromobil ve ABD merkezli Terrafugia, ilk prototiplerini 2020 öncesinde denemeyi amaçlayan en önemli iki girişim. Ancak fiyatları 250 bin Euro civarında olan bu araçlar gerçeğe dönmeden önce tüketicilerin dikkatini başka bir araca kaymış durumda.

Havada bir planör gibi süzülerek uçan, suda ise sürat motoru gibi ilerleyen Icon A5, kıyı bölgelerinde ve nehir kenarlarında yaşayan insanların fazlasıyla ilgisini çekecek bir araç. Uçan otomobillerin sunduğu yüksek fiyat etiketine kıyasla sadece 250 bin dolar olan Icon A5, sadece ulaşım değil ancak maceradan hoşlananlar için de harika bir seçenek olarak beliriyor.

Küçük ve marifetli

Icon A5, uzun yıllar süren bir Ar-Ge çalışmasının reklama değil, gerçeğe dönüşen bir örneği. California’nın kuzeyindeki Vacaville kasabında doğan proje, 2006 yılında tasarlanmaya başlandı ve ilk prototip 2008’de üretildi. O tarihten bu yana aerodinamik özellikleri geliştirilen Icon A5, ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) gerekli izinler alındıktan sonra deneme uçuşlarına başladı.

7 metre uzunluğunda ve 2,4 metre yüksekliğinde olan Icon A5’in kanat genişliği 10 metre. Yüzen uçağın tekerleri suya iniş için gövdeye çekilebilirken, yolda kamyonet üstünde taşınabilmesi için kanatları kıvrılabiliyor. Ağırlığı 654 kg olan Icon A5, 100 beygir gücündeki Rotax 912 motorunu kullanıyor ve saatte 175 kilometre hıza erişebiliyor. Icon A5’in uçuş menzili ise 725 kilometre.

Icon firması, 1,500 tanesi hazır olan yüzen uçağın gelecek sene satışa sunulacağını ve standart modelin 197 bin dolar olacağını belirtti. Hafif Spor Hava Aracı sınıfına giren Icon A5, maksimum iki kişi taşıyor. Pilot eğitimi almış olanlar için ABD yasalarına göre Icon A5 gibi bir hava aracını kullanmak isteyenler 20 saatlik ek bir eğitimden geçmek zorunda.

Yeni arazi aracı

Oldukça pratik kontrollere sahip bir paneli bulunan Icon A5’ın ana amacı, bir spor ve arazi aracı olarak kullanılması. Pilotluğuna güvenen macera severlerin ne kadar çeşitli kullanılabileceğini keşfedeceği Icon A5, bütçesi ve yakıt parası yetenler için rüya gibi bir araç olabilir.

Nehirlerle dolu arazilerin üzerinde uçarak balık avlamak için yerde mola verebilir, bir uçak pistinde başlayan yolculuğunuza bir kanal veya gölde devam edebilir, bir gün içinde iki yerde olmanız gerektiğinde yine Icon A5’i kullanabilirsiniz. Bir jip veya kamyonetle arazide yanınızda taşıyabileceğiniz Icon A5, manevra kabiliyeti hızıyla yakın zamanda “göklerin Ferrari’si” tanımını alabilir.

Sahiplerine çok beklediği oyuncağına kavuşan bir çocuğun mutluluğunu verecek bir araç olan Icon A5, yine de dikkate alınması gereken birçok kriter sunuyor. Gece uçuşları için uygun olmayan Icon A5, aynı zamanda sisli veya ağır yağış altındaki havalarda da risk altında kalıyor. Hava trafiğinin geçerli olduğu alanlarda kullanılmaması gerektiği de bir diğer önemli not. Ülkelere göre değişecek olan kurallara da pilotların dikkat etmesi gerekiyor. Meteoroloji ve standart kurallara dikkat etmenin dışında, kendinizi Patagonya gibi bir yere atabilirseniz yanınızda mutlaka bir Icon A5 bulunsun.