Tesla’sının bataryasına $22.600 ödemek istemeyen Finli, aracını havaya uçurdu

0
3544
tesla explosion
tesla explosion

Finlandiya’da 2013 model Tesla Model S sahibi bataryasını değiştirmek için kendisinden $22.600 istenince aracını 30 kilo dinamitle havaya uçurmaya karar verdi.

“Electrification” olarak adlandırılan ve araçların elektrikli hale gelmesini temsil eden süreç birçok Avrupa ülkesinde henüz çok hızlı ilerlemiyor. Yine de Hollanda ve Almanya gibi Batı Avrupa ülkeleri ile İskandinav ülkelerinde elektrikli araç şarj istasyonları ve tamirci hizmeti daha yaygın durumda. 2020’de satılan araçların %54’ünün elektrikli araç (EV) olduğu Norveç, bu alanda dünyada öncü konumda. Statista verilerine göre Finlandiya’da PHEV (hibrit araçlar) satışları daha yüksek olsa da 2020’de satılan elektrikli araç sayısı neredeyse 10.000 (5,5 milyon nüfuslu bir ülke için fena değil).

Tuomas Katainen adlı Finli 2013 model Tesla Model S ile EV sürecine erken adapte olan ve bakım ve şarj gibi alışması çok kolay olmayan zorlukları da fazlasıyla tecrübe etmiş biri. Sonuç olarak, 1,500 kilometrenin ardından batarya değişimi için kendisinden yüklü bir para istendiğinde, bu parayı ödemek yerine bir YouTuber ile bir araya gelerek aracını havaya uçurmaya karar verdi.

Batarya değişimi için $22.600 dolar istenirken, Tesla Model S’in Finlandiya’daki mevcut fiyatı $42.900. Katainen tamirciden aldığı Tesla’yı “aptal dostlar” anlamına gelen Pommijätkät isimli YouTuber ile 30 kilo dinamit döşeyerek havaya uçurdu. Birkaç gün içinde yaklaşık 4 milyon izlenen videonun bir Tesla’yı görkemli bir şekilde havaya uçurmak için oldukça iyi hazırlandığı söylenebilir.

Katainen’in de belirttiği gibi kendisi muhtemelen bir Tesla’yı havaya uçuran ilk Tesla müşterisi.

Kaynak: Gizmodo