Perseverance’ın Dev Paraşütünde Saklı Olan Mesaj Ne?

0
8340
nasa jpl perseverance parachute
nasa jpl perseverance parachute

18 Şubat’ta Kızıl Gezegen’e iniş yapan Perseverance uzay aracının iniş esnasında çektiği görüntülerde, dev paraşütünde saklı olan bir mesaj da göze çaptı.

Perseverance’ın Mars yüzeyine inmesine kısa bir süre kala, canlı yayında açıklama yapan bir NASA uzmanı “Bazen çalışmalarımızda diğerlerinin bulması için mesajlar bırakıyoruz” diyerek Perseverance iniş görüntülerindeki mesajı bulmaları için izleyicilere çağrıda bulundu.

NASA/YouTube

İniş görüntülerini izleyen milyonlarca kişi arasından binlercesinin saklı mesajın nerede olduğunu anlaması uzun sürmedi. Perseverance ekibinde yer alan sistem mühendisi Ian Clark, ikili kod ile uzay aracının 21 metre genişliğindeki paraşütüne bir mesaj yazmıştı. Mesaj, NASA’nın gayri resmi sloganını temsil eden “Dare Mighty Things” (Zorlu Şeylere Göğüs Ger şeklinde çevirebiliriz). Mesajda aynı zamanda Perseverance’ın geliştirildiği NASA Jet İtki Laboratuvarı’nın GPS koordinatları da yer alıyor.

Çapraz bulmaca düşkünü Clark, gizli mesaj fikrinin iki yıl önce aklına geldiğini belirtti. Naylon kumaşa işlenen mesajın ne olduğunu, iniş görüntüleri internete düşmeden önce sadece altı kişi biliyordu.

Uzay meraklılarının birkaç saat içinde mesajı deşifre etiğini söyleyen Clark, “bir dahaki sefere daha yaratıcı olacağını” söyledi.

GPS koordinatları incelendiğinde ise JPL tesisinin girişinden sadece üç metre mesafedeki bir noktayı gösteriyor.

Perseverance görevinin resmen başladığı ana kadar bilinmeyen bir diğer detay, keşif aracının bir “aile portresi” taşıyor olduğu. Küçük plaka, NASA’nın bugüne kadar Mars’ta görev almış beş uzay aracının figürlerini içeriyor (Sojourner, Opportunity, Sprit, Curiosity ve Ingenuity helikopteri).

Perseverance ekibinden Matt Wallace, “Paskalya yumurtalarının” da ortaya çıkacağını belirtti. Uzay aracı iki metrelik robotik kolunu açtığında ve gözlemlerine başladığında daha görecek yeni şeyler olduğunu belirtti.

Aİle portresinin Navcam tarafından fotoğrafta görünümü. (NASA-JPL/Caltech)

Kaynak:

1- Euronews- https://www.euronews.com/2021/02/24/mars-rover-s-giant-parachute-carried-secret-message

2- LeSoir – https://geeko.lesoir.be/2021/02/26/le-mysterieux-message-du-parachute-de-perseverance-revele/

İlginizi Çeker Mi?

https://www.dijitalx.com/2021/02/23/perseverencein-marstaki-ilk-saniyelerine-ait-goruntuler-ve-kaydettigi-sesler/
https://www.dijitalx.com/2021/02/19/nasa-perseverance-kizil-gezegende-antik-hayatin-izlerini-aramaya-basladi/
https://www.dijitalx.com/2020/07/30/perseverancein-inis-yapacagi-jezero-kraterine-yakindan-bakin/