NASA Mars 2020 uzay aracının iniş noktasını belirledi

0
4320
mars 2020 djx 010
mars 2020 djx 010

Curiosity uzay aracının ardından Kızıl Gezegen’e gönderilecek olan en gelişmiş keşif aracı Mars 2020’nin, “Jezero Krateri”ne iniş yapacağı açıklandı.

NASA, Jezero Krateri’nin jeolojik olarak çok zengin bir bölgeyi temsil ettiğini ve içerdiği yapıların 3.6 milyar yıl öncesine uzandığını belirtti. Jezero bu özellikleri ile Mars 2020’nin gezegen evrimi ve astrobiyoloji alanlarında arayacağı sorulara cevaplar sunmak için en ideal nokta olarak seçildi. NASA yetkilisi Thomas Zurbuchen, “Jezero’dan toplanacak numunelerin Mars’ın yaşam barındırma kapasitesi hakkındaki düşüncelerimizi yeniden tanımlayabileceği” yorumunda bulundu.

Mars 2020, Mars yüzeyinde toplayacağı kaya ve kum numuneleri ile Kızıl Gezegen’in geçmişine ait mikroyolojik yaşam izlerini inceleyecek. Keşif aracının toplayacağı numunelerin gelecekteki bir diğer görevde toplanma ihtimalinin bulunması, Jezero kraterini önümüzdeki on yıllarda ikinci kez ziyaret edeceğimizin de sinyalini veriyor.

Mars 2020 uzay aracına ait çizim.

Robotik gezegen keşfinde yeni bir adım

Jezero Krateri, Mars ekvatorunun kuzeyinde kalan dev çarpışma havzası Isidis Planitia’nın batı ucunda yer alıyor. Batı Isidis olarak adlandırılan bölge, Mars’ın en antik ve bilimsel olarak yüksek potansiyel içeren bölgelerinden birini temsil ediyor. Bilim insanları çok eski zamanlarda antik bir nehir deltasına ev sahipliği yaptığını düşündükleri 45 kilometre genişliğindeki kraterin korunmuş halde organik moleküller içerdiğini düşünüyor. Bunun yanı sıra, Isidis Planitia kratere milyarlarca yıl önce akmış olan suların taşıdığı tortularda mikrobiyolojik yaşam kalıntısı saklıyor olabilir.

Jezero Krateri antik bir nehir-delta sistemi olması sayesinde en az beş farklı kayadan numune toplanmasını saplayacak. Kil ve karbonatların yer alacağı numuneler Mars’ın geçmişi hakkında paha biçilmez bilgiler sunabilir. Dahası, nehir havzaları arasındaki setten taşınan materyalin çeşitli mineraller içerdiği tahmin ediliyor.

Mars 2020 iniş alanı. (NASA/JPL/University of Arizona/The Washington Post)

Mars 2020 görevi başlangıcından itibaren uzay keşfi için bir dönüm noktası olacak. Zira, dev bir nehir deltasının yanı sıra devasa kayalıklar, tepeler ve çukurlar içeren bölge son derece zorlu bir jeolojiye sahip. Bu durum, Curiosity’nin 2012’deki tırnakları yedirten inişinin ardından NASA’nın “giriş, alçalma ve iniş” (EDL) ekibi için yeni bir sınavı temsil ediyor.

Mars 2020, Curiosity’nin iniş yaptığı Gale Krateri’nde sahip olduğu alçalma bölgesinin yarısı kadar bir iniş alanına sahip olacak. Bu sebeple NASA mühendisleri Terrain Relative Navigation (TRN) adını verdikleri yeni sistem ile uzay araçlarının zorlu bölgelere inişini güvenli kılan “gök vinci” itiş sistemini geliştirdi. Belirlenen iniş sahasının ne kadar uyumlu olduğu 2019’da sunulacak son bir raporla tekrar gözden geçirilecek.

İnişin tüm detaylarını çıkarmak için MRO ve Mars Express gibi yörüngedeki uyduların elde ettiği verilerle Isidis Planitia’ya ait detaylı haritalar hazırlanacak. Mars 2020, Cape Canaveral Hava Üssü’nden ateşlenecek.

Curiosity ile ne işler başaracaklar düşünmesi bile heyecan verici.