NASA Ay’a gidildiğini kanıtlamak için Stephen Curry’i Houston’a davet etti

0
4058
moon ice LRO
moon ice LRO

NASA, iki kez NBA’de en değerli oyuncu (MVP) seçilen Golden State Warriors oyuncusu Stephen Curry’nin Ay’a ayak basılmadığı düşüncesini çürütmek istiyor. Curry, 10 Aralık’ta Vince Carter ve Kent Bazemore’un sunuculuğunu yaptığı “Winging It” adlı pocast’e katılmış ve “Ay’a hiç gittik mi?” sorusunu yöneltmişti. Bir diğer NBA oyuncusu Andre Iguadala’nın da yer aldığı isimlerden “Hayır” sesleri yükselmesinin ardından Curry de “Ben de öyle düşünüyorum” demişti.

Poscast’in Ay görevleri ile şüphelerin yükseldiği kısmı 46’45” ile başlıyor:

Her ne kadar Curry’nin şaka yapıyor olması da ihtimaller arasında bulunsa da, NASA ünlü oyuncuyu ikna etmek için davette bulundu. NASA sözcüsü Allard Beutel, Space.com’a yaptığı açıklamada, “NASA’nın 1969-1972 yılları arasında Ay’a 12 astronot indirdiğine dair birçok delil bulunuyor. Curry’nin bir sonraki Houston Rockets maçına geldiklerinde Johnson Uzay Merkezi’ndeki Ay laboratuvarını ziyaret etmesini isterim” ifadesini kullandı.

Beutel, Ay laboratuvarında Apollo görevlerinden Dünya’ya getirilmiş kilolarca kaya örneği bulunduğunu söyledi. Beutel, “Ziyaretinde 50 yıl önce Ay’da neler yaptığımızı kendi gözleri ile görebilir ve ileride bu sefer kalmak için yapacağımız görevler hakkında bilgi edinebilir” dedi.

NASA’dan emekli astronot Scott Kelly de 11 Aralık günü paylaştığı tweet’te “Steph, sana büyük saygı duyuyorum ancak Ay’a inişi tekrar bir düşün. Bana direkt mesaj at, konuşalım” ifadesini kullandı.

NASA Ay’da robotik üs kurulması için 9 uzay-havacılık firması ile anlaştı

Ay’a ayak basan ikinci insan Buzz Aldrin’in, kendisini yalancı ve korkak olmakla suçlayan komplo teorisyenine yumruğu yapıştırdığı an: 

Tekrar ayak basılana kadar inandırmak güç olacak

Aslına bakılırsa Houston’da bulunan Ay yüzeyine ait kaya örnekleri insanlı Apollo görevlerinin sadece küçük birer delili. Bugüne dek Ay yörüngesinde görev yapan Ay Keşif Uydusu (LRO) ayak basılan noktaların birçok fotoğrafını elde ederken, Çin de insanlı Apollo görevlerinin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını elde ettiklerini açıklamıştı (ta 2012’de).

Her ne kadar Rusya’nın Ay’a ayak basıldığını inceleyeceğine yönelik haberler çıksa da, böyle bir çalışma ile zaman harcanacağını düşünmek güç. Ancak şurası da bir gerçek ki, sayısız yer ve uzay teleskobu ile elde edilen görüntülerden Mars’ta çekilen fotoğraflara kadar her delilin sahte olduğunu savunan komplo teorisyenleri çok fazla. Muhtemelen 2020’li yıllarda Ay’da koloni çalışmaları başladığında bile bir süre bu sürecin de sahte olduğunu savunacaklar.

Eğer neden Apollo 17’nin ardından ABD tekrar Ay’a astronot yollamadı diye düşünüyorsanız aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz. Bugün dünyanın sorunlarını çözmek yerine silah sanayisine trilyonlarca dolar akıtan bir küresel politika altında yaşadığımızı unutmayalım.

ABD neden Apollo 17’den sonra Ay’a geri dönmedi?