“Koronavirüs tedavi edilen hastalarda yeniden baş gösterebilir”

0
5551
covid19 coronavirus dijitalx
covid19 coronavirus dijitalx

Güney Kore Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), Covid-19 teşhisi konduktan sonra tedavi edilen 51 vakada virüs testlerinin tekrar pozitif çıktığını açıkladı.

Güney Koreli yetkililer, Covid-19’a neden olan SARS-CoV-19 patojeninin tedavi edilen hastalarda yeniden ortaya çıkabileceğini açıkladı. Güney Koreli sağlık uzmanı Jeong Eun-kyeong tarafından yapılan açıklamada, tedavi edilen 51 kişide virüsün izine tekrar rastlandığı belirtildi. Söz konusu vakalar yeniden enfekte olmazken, virüsün vücutlarında aktif hale gelmiş olabileceği belirtildi.

Jeong, tedavi edilen vakaların taburcu olmalarından kısa süre sonra tekrar pozitif çıktıklarını belirterek, “virüsün tekrar akti hale gelme ihtimalinin bulunduğunu, Covid-19 testi negatif çıktıktan bir gün sonra pozitif teşhisi konulan birçok vaka bulunduğunu” belirtti.

Covid-19 enfeksiyonundan kurtulan kişilerin sağlıklı kabul edilebilmesi için 24 saat içinde uygulanan iki testten negatif sonuç alması gerekiyor.

Koronavirüs salgıgına karşı en erken ve en geniş kapsamlı önlemleri alan ülkelerden biri olan Güney Kore’de 10 Nisan itibariyle 208 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Sokaklara test kabinleri kuran ve her haneye hijyen sıvıları, meyve, vitamin ve maske içeren paketler gönderen G.Kore hükümeti, ulusal karantina uygulamadı ve işyerleri tatil edilmedi.

Sorun uygulanan testlerde mi?

Covid-19 atlattıktan sonra vakaların tekrar hastalığa yakalanıyor olabileceği şüphesi ilk kez Çin’den gelen haberlerde ortaya çıkmıştı. Hastaneden taburcu edildikten sonra tekrar Covid 19 ile enfekte olan hastalar olduğu kayıtlara geçse de, bu durumun sebebi henüz kesin olarak bilinmiyor. Bazı uzmanlara göre sebep, hatalı testler ile elde edilen yanıltıcı sonuçlar.

10 Nisan itibariyle dünya genelinde Covid-19 teşhisi konan vaka sayısı 1,675 milyon olurken, ölü sayısı 100 bini geride bıraktı. Türkiye’de vaka sayısı 47,029’a yükselirken hayatını kaybedenlerin sayısı 1,006’ya yükseldi.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2020/04/10/covid-19-virusu-hakkinda-en-cok-merak-edilen-42-soru/
https://www.dijitalx.com/2020/03/30/beyaz-saray-danismani-abdde-covid-19-olumleri-100-bini-gecebilir/
https://www.dijitalx.com/2020/03/31/koronaviruse-karsi-bagisiklik-sisteminizi-nasil-guclendirebilirsiniz/