İnternet Hızınızı Arttırmanın 8 Yolu

0
6848
WhatsApp Image 2020 05 29 at 17.40.00
WhatsApp Image 2020 05 29 at 17.40.00

Eğer internet hızınızla ilgili sıkıntı yaşıyor ve bunu çözmek istiyorsanız, sizlerin denemenizi istediğimiz 8 seçeneği bu yazımızda anlatacağız.

1. Internet Kutunuzun Yerini Değiştirin

Eğer internet kutunuz dolap gibi kapalı bir alanda ise onun yerini değiştirip daha iyi sinyal alabileceği bir yere koymalısınız. Evinizde merkezi bir yere koymaya özen gösterin ve sinyalin azalmasını önleyici en ufak bir şeyin çevresinde olmamasına dikkat edin. Bir kitap bile sinyalin azalmasına neden olabilir.

2. Internet Kutunuzun En Son Sürümlerden Biri Olduğuna Dikkat Edin

Wi-Fi spesifikasyonunun son sürümüne sahip olmak, yönlendiricinizden mükemmel performans almanın en iyi yollarından biridir. Örneğin; Wi-Fi 6 yeni yeni çıkmakta iken Wi-Fi 5 şu an için bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bunun yanında Wi-Fi 4 ise günümüzde istediğimiz internet hızına erişememektedir.

3. Hangi Wi-Fi Kanalında olduğunuzu Kontrol Edin

Yönlendiriciler çevresindeki teknolojik aletlerle iletişimini sürdürebilmek için Wi-Fi kanalları kullanırlar. Bazen farklı evlerdeki yönlendiricler aynı Wi-Fi kanallarını kullanabilmektedir. Bu nedenle, Hangi Wi-Fi kanalında olduğunuzu kontrol etmeniz iyi olacaktır. Ayrıca eğer yönlendiricinizin ayarlarını manuel şekilde yapıyorsanız onu otomatiğe çevirmenizi öneririz. Böylelikle, yönlendiriciniz kullanması gereken en iyi Wi-Fi kanalını kendisi seçecektir. Bununla birlikte yeni Wi-Fi versiyonları farklı frekanslar kullanmaktadır bu da daha özgün Wi-Fi kanallarını kullanabilmelerini sağlamaktadır.

4. İkinci Bir Wi-Fi Bağlantısı Edinin

İkinci bir Wi-Fi uzatması almak, yönlendiricinizden daha iyi sinyal alabilmek ve Wi-Fi uzantınızın olduğu alana bu sinyali yaymak için en iyi seçeneklerden biridir. Örneğin; diyelim ki merkezi diye Wi-Fi kutunuzu oturma odanıza koydunuz ama en uzakta bulunan oda internetiniz çok iyi çekmiyor. Bu nedenle, o en uzaktaki odaya bir Wi-Fi uzantısı koymak daha iyi internet sinyali almanızı sağlayabilir. Mümkünse, bir erişim noktası (access point) satın alın ve bir kablo kullanarak bağlayın. Kablo uygun değilse, mesh Wi-Fi alın. Böylelikle bağlantısını Wi-Fi yönlendiriciden alacak ve internet sinyalini artırmak için yeniden yayınlayacaktır.

5. Ethernet Kablosunu Deneyin

Eğer daha iyi internet bağlantısı almak istiyorsanız, özellikle masaüstü bilgisayarlarınız için Ethernet kablosu kullanın. Böylelikle kullandığınız bilgisayarın internet bağlantısı başka cihazlar tarafından etkilenmeyecektir ve internetiniz hızlı olacaktır.

6. Kullanılmayan Cihazlarınızın Bağlantısını Kesin

Eğer son sürümlerden bir Wi-Fi cihazınız yoksa, bir sürü cihazın aynı ağa bağlı olması internet hızınızı yavaşlatabilir. Bu nedenle, az sayıda cihazın internetinize bağlı olması daha iyi internetinizin olmasını sağlayabilir.

7. Bilgisayarınızı Kontrol Edin

Eğer bulunduğunuz ortamda bir tek sizin internetiniz kötü ise, kendi bilgisayarınızın ayarlarına bakmanızda yarar vardır. Siz bilgisayarınızı kullanıyorken arkada başka programlar güncellemeler yapıyor olabilir. Bu yüzden, o programları kaldırabilir veya otomatik güncellemeden çıkarabilirsiniz.

8. ISP Paketinizi Kontrol Edin

Bu basamağa kadar yukarıda belirttiğimiz önerilerin hepsini uyguladınız ama hala sorun mu yaşıyorsunuz? O halde hızlıca bir analoji yapalım. Internetinizin bir Ferrari olduğunu düşünün ama kötü bir yolda ilerliyor. Ferrariniz daha hızlı gidebilir ama yol bozuk olduğu için yeterince hızlanamıyor. Eğer düzgün bir karayolunda ilerliyor olsaydı daha hızlı giderdi. Doğru değil mi? İşte, bu durumu sizin internet bağlantınız için de düşünebiliriz. Kullandığınız Wi-Fi son sürüm olabilir fakat kullandığınız paket ve internet teknolojisinin yettiği kadar o da hızlı gidecektir. Bu doğrultuda, ISP paketinizi kontrol edin ve onu daha iyi bir paketle değiştirmeyi göz önünde bulundurun. Genel olarak, Fiberi Coax ve DSL takip etmektedir.