Hızlandırılmış videoda Venüs-Jüpiter yakınlaşması

0
4919

Güneş Sistemi’nin iki parlak gezegeni Venüs ve Jüpiter dün gece gökyüzünde yan yana belirdi. Nadir yaşanan gök olayı dünyanın dört bir yanından gözlemlendi.

Dünya’ya en yakın gezegen Venüs ile en yakın gaz devi Jüpiter, dün yörünge hareketleri esnasında gökyüzünde yan yana duruyorlarmış gibi belirdi. İki gezegen, Haziran ayı boyunca birbirlerine yaklaştı ve dün gece yan yana geldi.

NASA’nın verdiği bilgiye göre iki gezegen arasındaki fark gökyüzünde derecenin üçte biri kadardı. Bu mesafe, gökzüyünde Dolunay’ın çapından daha az bir alan kapladı. Kısaca, her iki gezegen tek bir parmağınızla kapayabileceğiniz bir alana sığdı.

Gökbilimde birleşim veya kavuşum olarak adlandırılan olay, iki gök cisminin aynı ekliptik boylamda hareket etmesi veya beraber yükselmesiyle yaşanıyor.

Venüs ve Jüpiter'in dün gece Dünya'dan görüş açısı. İki gezegen yörünge hareketleri sayesinde yan yana duruyormuş gibi belirdi. [Popular Science]
Venüs ve Jüpiter’in dün gece Dünya’dan görüş açısı. İki gezegen yörünge hareketleri sayesinde yan yana duruyormuş gibi belirdi. [Popular Science]
Hırisriyan geleneğinde, iki gezegenin neredeyse birleşerek tek bir yıldız oluşturduğu kozmik olay ‘Bethlehem yıldızı’ olarak adlandırılıyor. beytüllahim yıldızı olarak da bilinen efsanevi gök cisminin, Hz. İsa’nın doğumunda gökte yükseldiğine inanılıyor.

Northumberland Gözlemevi’nden Nick Howes’un verdiği bilgiye göre, yörünge süresi 4,330 gün olan Jüpiter nadir karşılaşmada dairesel olarak belirirken, 225 günde Güneş’in etrafını turlayan Venüs hilal olarak belirdi. Tabii teleskopla gözlem yapanlar için.

Ufukta kuzey-kuzeybatı yönünde beliren ikili, küçük teleskoplar ve dürbünlerle bile detaylı gözlemlenebildi. Dünya’nın her yerinden çıplak gözle rahatlıkla beliren Jüpiter ve Venüs, sayısız gözlemci tarafından fotoğraflandı.

Venüs’ün Dünya’dan 93; Jüpiter’in ise 909 milyon kilometre mesafede olduğunu notunu da iliştirelim.