Her gün az miktar bitter çikolata beyin performansını artırıyor

0
4929
daniel fazio 531587 unsplash bitter cikolata dijitalx
daniel fazio 531587 unsplash bitter cikolata dijitalx

İtalyan bilim insanlarının yeni bir çalışmasına göre kakao bilişsel becerilerimizde yaşadığımız kayıpları düzeltiyor.

Çikolatanın faydaları üzerine sık sık yazılar okuyoruz. 2017 yılında yapılan bir çalışmada da kakaonun beyin sağlığımızda önemli gelişmelere yol açtığı belirlenmişti.

Yıllar süren araştırmalar kakaonun içindeki bazı doğal kimyasalların tedavi edici yönleri de olduğunu ortaya koyuyor.

İtalya’da gerçekleştirilen yeni bir bilimsel çalışmada, kakaoda bulunan flavonoidlerin beyin aktiviteleri üzerindeki etkileri incelenmiş. Çalışmaya dahil olan denekler 5 günle 3 ay arası sürelerde düzenli olarak az, orta ve fazla miktarlarda kakao tüketmişler (içecek olarak ya da çikolata barı olarak).

Bilim insanları bu çalışma sonunda kakaonun, özellikle de flavonoid bileşenlerinin beyin sağlığına faydası konusunda yeterince kanıt elde ettiklerini belirtiyorlar.

Kakao flavonoid tüketiminin özellikle beynin kısa süreli hafıza ve görsel bilgi işleme becerilerinde gelişmelere yol açtığını tespit etmişler. Ancak test sonuçları yaş ve cinsiyete göre de değişiklikler gösteriyor.

Yaşlı insanlarda flavonoid tüketiminin odaklanmayı artırdığı, zihinsel işlemleri, kısa süreli hafızayı ve konuşma akışını geliştirdiği ifade ediliyor. Bu etkiler en çok henüz yeni yeni hafıza kaybı yaşayan yaşlı insanlarda görülüyor.

Herhangi bir hafıza kaybı yaşamayan sağlıklı insanlarda ise kakaonun bilişsel becerileri geliştirmeye yardımcı olduğu ve beynin halihazırdaki performansını da koruduğu belirtiliyor. Ancak araştırmayı yürüten ekibe göre sağlıklı deneklerden bu sonucu alabilmek için onları biraz zorlamanız gerekiyor.

Kadınlarda kakao tüketiminin özellikle uykusuz geçen gecelerin ardından yaşanan bilişsel kayıpları ortadan kaldırabildiği ifade ediliyor. Gece uyku sorunu yaşayan ya da vardiyalı çalışan insanlar için önemli bir bulgu olduğu da belirtiliyor.

Peki kakao beynin gelişmesini nasıl sağlıyor?

Araştırmacılar bu sorunun cevabını net olarak veremiyor. “İşin altında yatan mekanizmaya bakarsanız; kakao flavonoidlerinin kalp sağlığına ve beyin kan hacmine önemli etkileri olduğunu görebilirsiniz. Bu yapı yaşlanmadan etkilenir ve yaşa bağımlı hafıza kayıplarının potansiyel kaynağıdır.” diyor araştırmacılar.

Peki hemen bol bol çikolata yiyelim mi o zaman?

Çalışmayı yürüten ekip kakao ve çikolatanın faydalarını sıralarken, bazı risklere de dikkat çekiyor:

Bu gıdaların bazı yan etkileri de mevcut. Öncelikle çikolatanın kalorisi yüksek. Ayrıca kakao doğal yapısında kafein ve theobromin gibi bazı kimyasal uyaranlar barındırıyor. Bununla beraber çikolataya süt ve şeker eklendiğini de unutmamak lazım.”

Araştırmacılar şöyle bir not ekliyor:

Siyah çikolata flavonoid bakımından çok zengindir. Dolayısıyla biz her gün az miktarda siyah çikolata tüketmeye özen gösteririz.”

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.