Hamam Böceği Sütü İnsanların İhtiyacı Olan Süper Yiyecek Olabilir Mi?

0
6273
blattella germanica 4837664 1280
blattella germanica 4837664 1280

Hamam böcekleri üzerinde 2016 yılında yapılan araştırma, bu canlıların orta bağırsağında yer alan protein kristalinin “süper yiyecek” olabileceğini ortaya koydu.

Uluslararası bir araştırma ekibi birkaç yıl önce hamam böceklerinin orta bağırsağı üzerinde detaylı bir inceleme yaptı. Sebebi, içinde inek sütünden tam dört kat daha fazla besin değeri taşıyan protein kristaliydi. Araştırmacılara göre, dünya nüfusunun hızla arttığı ve gıda sorununun başladığı gelecekte bu besin insanlığı kurtarabilir. Yani, hamam böceği sütü.

Birçok hamam böceği türü süt üretmiyor. Öte yandan, genç kalabilmek için doğum yapan Diploptera punctate türü, bebeklerini beslemeke için protein kristalleri taşıyan süt salgılıyor. Bir böceğin süt salgılaması son derece şaşırtıcı olabilir. Dahası, bu sütün içinde yer alan her bir protein kristali bufalo sütünün içerdiği enerji miktarının üç katını barındırıyor. Hamam böceği sütünün içerdiği kalori miktarı da inek sütünü geride bırakıyor.

Enerji deposu süt, radyasyona karşı koyabilen hamam böceklerinin son derece enteresan bir diğer özelliğini temsil ediyor. Ancak hamam böceklerini inek gibi sağmak mümküm olmayacağı için araştırmacılar sütü nasıl elde edebilecekleri konusunda dikkatlice düşündü. Hindistan’da yer alan Kök Hücre Biyolojisi ve Yenileyici İlaç Enstitüsü, süt protein kristallerinin üretilmesini sağlayan genlerin dizinini çıkarmaya karar verdi. Böylece laboratuvar ortamında sütü üretip üretemeyeceklerini anlamak istediler.

Araştırmada yer alan Sanchari Banerjee, Times of India sayfasına yaptığı açıklamada, “Kristaller tam bir gıda gibi: Proteinleri, yağları ve şekerleri var. Protein dizinlerine baktığınız zaman tüm esas amino asitlere sahipler” ifadesini kullandı.

“Zaman salınımlı yiyecek”

Hamam böceği sütünün özelliği sadece yoğun miktarda kalori ve besin içermesi değil, aynı zamanda zaman salınımlı olması.

Sütteki protein sindirildikçe, kristal sindirimin devam edebilmesi için tüketime denk miktarda protein üretiyor. Araştırma ekibinin başında yer alan Subramanian Ramaswamy, “Eğer kalorisi yüksek bir gıdaya ihtiyaç duyuyorsanız zaman salınımına göre bu dengeleniyor” ifadesini kullandı.

Bu noktada bazılarının akıllarına hamam böceği sütünün diyet için harika olabileceği fikri gelebilir. Ancak araştırmacılara göre bu süt kalori fazlası olanlar için ideal değil. Öte yandan günlük kalori ihtiyacı yüksek olanlar hamam böceği sütü ile kalori ve besin alabilir.

Ramaswamy’e göre hamam böceği sütü “besin değeri sabit, mükemmel bir protein kaynağı.”

Bilim insanları genetik dizinini elde ettikleri kristalleri yüksek miktarlarda üretmeyi ve hamam böceği sütünü orta bağırsaklardan çekmek yerine laboratuvarda üretmeyi hedefliyor.

International Union of Crystallography dergisinde yayınlanan araştırma sıradışı bir gıda kaynağına dair ilk çalışmayı temsil ediyor. Yakın gelecekte kahvaltıda kahvenize veya mısır gevreğinize hamam böceği sütü ekler misiniz bilinmez. Ancak bu gıdanın derin uzay yolculukları için kullanılma potansiyeli var gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2018/12/03/ziplayan-orumceklerin-bebeklerini-sut-ile-besledigi-ortaya-cikti/
https://www.dijitalx.com/2015/05/02/100-milyon-yillik-hamambocegi/
https://www.dijitalx.com/2020/05/07/hamam-bocekleri-atom-bombasindan-sag-cikabilir-mi/