Güneş’e yarım saat 4K kalitesinde bakın

0
4611
sun 4k dijitalx 001
sun 4k dijitalx 001

YouTube’da 4K videolar yayınlamaya başlayarak hayatımızı renklendiren NASA, bugüne kadar 4K kalitesinde birçok Güneş videosu paylaştı. Neredeyse her hafta Güneş Sistemi veya Samanyolu Galaksisi’nden bir 4K video paylaşan NASA, en son videosunda yeni bir ilke imza attı.

Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) tarafından çekilen görüntülerin bir araya getirildiği video tam 30 dakika. SDO’nun 10 farklı dalga boyunda gözlemlediği Güneş’in yüzeyinde kopan kıyameti 4K kalitesinde gözler önüne seren ‘Termonükleer Sanat’ kesinlikle en başarılı NASA videolarından biri.

Güneş’e çıplak gözle bakamıyor olsak da uzay teleskopları ve görüntü düzenleme teknolojileri sayesinde monitörlerimizde 2160 piksek çözünürlüğe ulaşmış durumdayız. NASA’nın verdiği bilgiye göre video 10 saatlik bir gözlemin görüntülerini içeriyor. Videonun hazırlanması ise 2 hafta sürmüş.

Monitörleri 4K çözünürlüğe uyumlu olmayanlar, videoyu maksimum 1440p çözünürlükte izleyebiliyor. NASA’nın 2010’da ateşlediği SDO, 7/24 Güneş’i gözlemlemeye devam ediyor. Eğer benzer videoları daha fazla görmek isterseniz NASA Goddard YouTube sayfasını takip edebilirsiniz.