Gizli kamera geceleri temizlik yapan farenin görüntülerini yakaladı

0
4432
mouse 5252
mouse 5252

İngiliz Stephen McKears geceleri tezgahında bıraktığı aletlerin her sabah nasıl olup da kutuya konduğunu ortaya çıkarmak için gizli kamera yerleştirince küçük dilini yuttu.

İngiltere’nin Gloucestershire kentinde yaşayan Stephen McKears, evindeki atölyesine gittiği her sabah son derece tuhaf bir manzara ile karşı karşıya kaldı. Bir gece önceden tezgah üzerinde bıraktığı aletler tek tek kutuya konmuştu. Ne olup bittiğini ortaya çıkarmak için tezgahın bir köşesine kamera yerleştiren McKears, gördükleri karşısında şaşkına döndü.

Bir fare geceleri ortaya çıkıp metal zincilerden çivilere kadar çeşitli alet ve edavatları tek tek kutuya yerleştiriyordu. Peki neden? Cevabı, biyolojide yatıyor.

Farenin her gece gerçekleştirdiği operasyon, ilk başta yaşam alanını düzenli ve hijyenik tutma amaçlı görünebilir. Bu amaçla insanlar ortadan kaybolduğu anda dışarı fırlayarak gücünün yettiği kadarıyla bulduğu her malzemeyi kutuya kaldırdığını düşünebilirsiniz. Öyle ki, vahşi doğada birçok hayvan yaşam alanlarını düzenli ve temiz tutmak konusunda çok hassas. Arılar ölen arkadaşlarını yuvadan dışarı taşıdığı gibi erkek balıkların dişilerin döşediği yumurtalardan küf ve ince kum tanelerini temizlediği biliniyor. Kuşların bulundukları alanları düzenleyip ardından dans ederek bir eş bulmaya çalışması da vahşi doğadaki ilginç ritüellerden biri.

Ancak bu saydıklarımız kemirgenler için geçerli değil. Fareler ve sıçanlar genelde nesneleri toplamaya bayılıyor. Örneğin Kuzey Amerika’da yaşayan ağaç fareleri taş ve odun toplayarak yuvalarını güçlendiriyor. Eğer bol miktarlarda malzeme bulurlarsa, istiflemeye bayılıyorlar.

Kemirgenlerin birçoğu aynı zamanda buldukları kullanılabilir malzemeleri gömüyorlar. Bu alışkanlıkları, sürekli yaptıkları kazı çalışmalarının bir diğer türlüsü olarak kabul ediliyor. Tünelciler olarak bilinen fare ve sıçanlar, yaşam tarzlarına uygun şekilde önemli gördükleri eşyaları gömüyorlar.

Farelerin yaşam alanlarını topladıkları malzemeler ile düzenledikleri de biliniyor. Görüntülerde ortaya çıkan davranış, bulduğu malzemeleri toplamak ve çevresini düzenlemek çabası olarak ifade ediliyor. Genel kanı, farenin kafasını karıştıran karmaşıklığı azaltmak için ortalığı topladığı.

Bu fareyi örnek almak gerekir diye düşünüyorum. Bana kalırsa McKears her gece temizlik yapan dostuna bir iyilik yapıp küçük bir sandviç bırakmalı.