SpaceX’in tarihini başarısını GIF serisi ile izleyin

0
4472

Spacex’in iki yıldan bu yana uzay-havacılık sektörünün gündeminde olan ve geride kalan beş denemeyle sürekli bir adım daha yaklaştığı dikey roket indirme çabası, sonunda başarıyla sonuçlandı.

Yeniden kullanılabilir roket alanında başı çekmesine rağmen birçok zorlu denemesi kıl payı başarısız olan SpaceX, dün Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan ateşlenen Falcon 9 roketiyle ilk olarak Dragon kapsülünü başarıyla yörüngeye yolladı, ardından da Floridda açıklarındaki yüzen platforma dikey iniş gerçekleştirdi.

Yeniden kullanılabilir bir roketi ilk kez dikey indirmeyi başaran uzay-havacılık firması, Blue Origin olmuştu. Jeff Bezos’un uzay turizmi firması, Kasım 2015’te New Shepard’ı pozisyonunu hiç bozmadığı ateşlemede 100 kilometreye çıkarmış ve indirmişti. Aynı roket, Ocak 2016 ve bu ayın başında iki kez daha deneme ateşlemesi gerçekleştirdi.

4 tona yakın bir kapsül taşıyan ve yerden en az 160 km yükselen Falcon 9 ise Dünya’ya geri dönüşünü oldukça zor manevalarla yapıyor. Öyle ki roketi yüzen platforma çakılma oyununda kontrol etmek bile çok zor.

Falcon 9, Aralık 2015’teki ateşlemesinde karaya inmeyi başarmış ve ilk kez bir resmi görevde dikey inişteki kabiliyetini göstermişti. Haziran 2015’te gökyüzünde infilak eden Falcon 9, Ocak 2016’da tekrar ateşlendi ve iniş esnasında bir ayağı kırıldığı için infilak etmişti.

Nihayetinde dün gece TSİ 23.15’te gerçekleştirilen ateşleme tam başarıyla sonuçlandı. Elon Musk, duygulu anlarda attığı tweet’le destek veren herkese teşekkür ederken, ABD Başkanı Barack Obama da SpaceX’i tebrik etmeyi ihmal etmedi.

Bizlere videoyu ve GIF’leri teker teker izlemek kalıyor.