6 soruda ExoMars görevi hakkında bilmeniz gerekenler

0
4466

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Roscosmos tarafından Mart ayında ateşlenen Trace Gas Orbiter (TGO) uzay aracı, geçtiğimiz hafta içinde Mars yörüngesine ulaşmıştı. TGO, dün başarılı bir şekilde Mars’ın yüzeyine inecek Schiaparelli keşif aracını yörüngeye gönderdi.

TGO, 19 Ekim’de Mars yörüngesinde konumlanacak. Schiaparell ise Kızıl Gezegen’in yüzeyine tıpkı Curiosity’nin 4 yıl önce gerçekleştirdiği gibi iniş yapacak.

1Görevin hedefi ne?

exomars 000

ExoMars uzay aracı iki bileşenden oluşuyor: Bunlar TGO uydusu ve Schiaparelli keşif aracı. Çarşamba günü görev başladıktan sonra TGO Mars atmosferini incelmeye başlayacak. Metan ölçümleri ile gezegen yüzeyindeki muhtemel mikrobiyolojik yaşam kaynakları araştırılacak (Dünya’da metanın büyük kısmı canlıların faaliyetleriyle oluşuyor.

Schiaparelli ise yaklaşık sekiz Mars günü sürmesi beklenen görevinde Mars toprağını inceleyecek. Schiaparelli’nin Mars kumunda elde edeceği veriler ile yörüngeden toplanan bilgiler harmanlanacak. Böylece, Curiosity’nin bir zamanlar Mars’ta var olduğunu neredeyse kesinleştirdiği mikrobiyolojik yaşamın halen devam edip etmediği anlaşılmaya çalışılacak.

Back