Elon Musk’ın Mars yolculuğu planı hakkındaki sorulara cevabı

0
4193
29937258946 c5f0ec30fb h
29937258946 c5f0ec30fb h

SpaceX CEO’su Elon Musk, Reddit’te gerçekleştirilen Ask Me Anything panelinde Mars yolculuğu planı hakkındaki soruları yanıtladı.

Musk’ın Eylül ayı sonunda Uluslararası Astronomi Kongresi’nde (IAU) gerçekleştirdiği sunumda es geçilen birçok teknik detay, kısmen de olsa cevap buldu.

1SORU 1

29343821794 9e05bfd6d7 h
[SpaceX/Flickr]

Mars gezegeninde yakıt ikmali operasyonları için gerekli olacak ekipman ve yöntemler nedir? İlk insansız deneme uçuşunda otonom işlevini gerçekleştirmesi için tasarlanacaklar mı?

Ayrıca, sadece büyük bir mekik-benzeri yük bölmesi ile daha büyük kargo taşınmasını sağlamak için ITS’nin (Gezegenlerarası Taşıma Sistemi) üçüncü varyantının lanse edilme planı var mı?

Cevap

Bunu ayrıntılı olarak hesaplayabilmekten henüz halen uzağız, ancak mevcut plan şöyle:

1. Başlangıçta sadece emin olmak için bir krateri hesaba katmadan nasıl iniş yapılacağını biliyoruz ve Sabatier Reaksiyonu (Metan/Su) için su elde edebilmeyi en iyi şekilde hesaplayabilmek adına keşif görevlerine Dragon aracını göndermeyi planlıyoruz.

2. Sadece yakıt tesisini kuracak ekipman ile yüklü Heart of Gold uzay aracını Mars’a uçurmak.

3. Yakıt tesisini tamamlamak ve temel tabanı oluşturmak üzere ekipmanlarla birlikte ilk mürettebatlı görevi gerçekleştirmek.

4. Mars şehri kendi kendine büyüyebilene kadar, her 26 ayda, her bir Dünya-Mars yörünge buluşması ile uçuşların sayısını iki katına çıkartmayı denemek.

Back