Elon Musk: Yapay zekanın yanında şempanze gibi kalıyoruz

0
4728
irobot
irobot

Robotların gelecekte insanlığa büyük tehditler sunabileceğini düşünen Elon Musk, en son açıklamasında yapay zeka ile insan arasındaki farkı şempanze ile insan arasındaki farka benzetti.

Yapay zekanın insanlığa büyük bir tehdit oluşturabileceğini her fırsatta dile getiren Elon Musk, Alibaba CEO’su Jack Ma ile katıldığı Dünya Yapay Zeka Konefrası’nda düşüncelerini yineledi.

Şanghay’da düzenlenen konferansta düşüncelerini yineleyen Musk, “İnsanların genel olarak yapay zekayı ciddiye almadığını düşünüyorum. Yapay zekayı akıllı bir insan gibi görüyoruz” ifadesini kullandı.

Geçmişte yapay zeka ile başedebilmek için “sayborg olmamız gerektiğini” söyleyen Musk, sözlerine şu yorumda bulundu:

“Yapay zeka akıllı insandan daha öte olacak. En akıllı insandan bile çok daha akıllı olacak… Bir şempanze gerçekten insanları anlayabilir mi? Sanmıyorum… Bizler ona sadece tuhaf uzaylılar gibi görünüyoruz. Onlar genelde diğer şempanzeleri düşünüyor. İleride de bu az ya da çok böyle olacak.”

Aradaki farka iyimser bir şekilde yaklaşmaya çalışan Musk, şu sözleri ekledi:

“Aslına bakarsanız aramızdaki fark bu kadar az olsaydı harika olurdu. Ancak muhtemelen çok, çok daha fazla.

İnsanın yanında şempanze gibi kalacağı bir zeka karşısında neler olabileceği sorusunu da yanıtlayan Musk, “Emin değilim. Umarım iyi davranırlar” dedi.

“Eğer yenemezsen onlara katıl”

Musk, kısa süre önce Neuralink firması ile insan beynine yerleştirmeyi planladıkları implantları tanıtmıştı. İlk olarak engelli insanların tedavi edilmesini amaçlayan teknoloji, ileride üstün insan özelliklerine kapı aralayabilir.

İnsanların yapay zeka ile baş edebilmek için onunla eşit seviyeye gelmesi gerektiğini savunan Musk, konuşmasında “Neuralink’i bu yüzden kurduklarını” söyledi.

Musk, “Eğer onları yenemiyorsanız, onlara katılın. Neuralink’in fikri buna dayanıyor. Yola yapay zeka ile devam edebilir miyiz?”

Neuralink, önümüzdeki on yıllarda insan beyninin internet ile iletişim kurabilmesini ve son derece karmaşık hesaplamaları bilgisayar gibi çözebilmesini hedefliyor. Bu noktada da haliyle birçok soru akla geliyor: Robotlar beyinlerimizdeki implantları ele geçirirse? Daha da önemlisi, bu teknoloji insanlar arasında belirgin sınıf farklılıkları yaratırsa, o zaman ne olacak?

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2017/02/16/elon-musk-insanlar-yapay-zeka-ile-bas-edebilmek-icin-sayborga-donusmeli/
https://www.dijitalx.com/2015/05/27/insanlar-200-yil-icinde-tanri-sayborg-olacak/
https://www.dijitalx.com/2018/11/29/elon-musk-maymun-seviyesine-inmemek-icin-yapay-zeka-ile-birlesmeliyiz/