Elon Musk: ”Tweetlerimden Bazıları Kesinlikle Çok Aptalcaydı”

0
6746
46169687834 546b72ca95 o
46169687834 546b72ca95 o


”Söylediğim bazı şeyleri geri çekmek istiyorum”

Girişimci Elon Musk, özel uzay-havacılık şirketinin insanları yörüngeye ilk kez ateşlemesiyle ilgili birkaç tuhaf hafta yaşadı.

Musk, uzay-havacılık şirketi SpaxeX’in iki NASA astronotunu Crew Dragon uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşımadan önce “tuhaf dönemler” üzerine düşünmek için biraz akti oldu. Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, Musk bir dizi ”oldukça yoğun günler” yaşadığını ifade etti.

Kendi biyografisini yazan Ashlee Vance’e Bloomberg için konuşan Musk, ”Şimdiye kadar yazdığım tüm tweetlerin yanında değilim. Bazıları kesinlikle çok aptalcaydı. Ancak genel olarak dengede, iyiler kötü olanlara ağır basar” dedi.

İnsanları küresel bir pandemiden korumaya yönelik karantina, Musk’un elektrikli otomobil şirketi Tesla’da üretimi yavaşlattı. Musk ise durumu düzeltmek için çalışanlarının işlerini ve hatta hayatlarını riske atmaya istekliydi.

Amacına ulaşamayan Musk, geçen ay ”AMERİKA’YI ŞİMDİ ÖZGÜRLEŞTİRİN!” tweetini paylaştı.

Hatta Nisan ayı sonlarında yatırımcılarla birlikte yapılan kazanç çağrısı sürecindeyken yerinde barınma emirlerini ”faşist” olarak nitelendirdi.

İyi görünmüyordu, özellikle de daha önce koronavirüs hakkında yanıldığını düşünerek.

Ve Musk geri adım atmıyor.

Musk Vance’e, “Bence istatistiklerde Covid-19 için test edilmemiş ancak Covid-19 semptomlarına benzer semptomları bulunan insanlar da dahil edildiği için güvenilmez… İstatistikler muhtemelen Nisan ayı ortalarında sahte oldu. Yaklaşık yüz Covid-19 benzeri semptom var” ifadesinde bulundu.

http://flickr.com


Musk, ”Veriler artık geçerli değil. Bununla birlikte, belki üç ya da dört hafta izinli olduğumu da söyleyebilirim” dedi.

Bugün itibariyle, dünyadaki en parlak fikirler tarafından toplanmış verilerin geçerliliği ile eğlenmek niyetinde iseniz, dünyada koronavirüsten 337.000’den fazla insan öldü. ABD, bu ölümlerin 100 binini kapsıyor.

Peki Musk neden bunları tweet atıyor? Musk’a göre, insanlarla düz bir iletişim kurmakla ilgili.

Musk’ın röportajda tweet’lerinin mantığına dair en dürüst açıklaması şu şekilde:

”Özellikle Twitter’da herkesi mutlu etmek zor… Bakın, hiç tartışmalı olmayan şeyler söylersen, seni sıkıcı buluyorlar ve kimse umursamıyor. Söylediğim bazı şeyleri geri çekmek istiyorum.”


Röportaj için : https://www.bloomberg.com/news/features/2020-05-22/elon-musk-speaks-frankly-on-coronavirus-spacex-and-rage-tweets

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2018/09/30/elon-musk-attigi-tweet-nedeniyle-tesla-baskanligindan-istifa-edecek/
https://www.dijitalx.com/2019/02/12/elon-musk-pek-cok-insanin-evlerini-satip-marsa-tasinabilecegine-eminim/
https://www.dijitalx.com/2019/08/31/elon-musk-yapay-zekanin-yaninda-sempanze-gibi-kaliyoruz/