Crew Dragon, NASA Astronotları ile Okyanusa İlk Tarihi İnişi Tamamladı

0
5107
crewdragon nasa
crewdragon nasa

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i taşıyan SpaceX Crew Dragon uzay aracı, TSİ 20:48’te başarıyla Florida eyaleti açıklarına inmeyi başardı.

İki NASA astronotu, tarihi görevde Dünya’ya özel bir uzay-havacılık firmasının kapsülü ile iniş yapan isimler oldu. Keşif Görevi 63 kapsamında Uluslararası Uzay İsyasyonu’nda (ISS) iki ay görev yapan Bob Behnken ve Doug Hurley, bugün yapılan geri dönüş yolculuğunda sağ sağlim Atlantik Okyanusu’na iniş yaptı.

SpaceX GO Navigator kurtarma gemisi Endeavour uzay aracını yakaladı ve güverteye çekti. Astronotlar uzay aracından çıkmalarının ardından ilk olarak tıbbi kontrole alınacak.

İki astronotun ISS’e ateşlendiği Demo-2 görevi 30 Mayıs’ta başlamış ve Endeavour Kennedy Uzay Merkezi’nde Falcon 9 ile ateşlenmişti. Tarihi ateşleme, NASA’nın Temmuz 2011’de sona eren Uzay Mekiği Görevi’nden bu yana ABD topraklarından uzaya astronot gönderdiği ilk fırlatma oldu. NASA, Temmuz 2011 ile Mayıs 2020 arasında Soyuz kapsülü ile yörüngeye ateşlenen her astronot için Rusya’ya koltuk başına 90 milyon dolar ödeme yapmıştı.

NASA, 2014’te SpaceX ve Boeing ile Ticari Uzay Mürettebatı görevi için anlaşma imzalamıştı. SpaceX, 2020 için belirlenen hedefleri tamamlarken, Boeing Starliner uzay aracında tespit edilen teknik arızalar nedeniyle havacılık devinin bu sene yapmayı planladığı deneme görevi 2021’e ertelenebilir.

SpaceX, Crew-1 adını taşıyan ikinci Ticari Uzay Mürettebatı görevini Eylül sonunda gerçekleştirecek. Görevde, NASA astronotları Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japon astronot Soichi Noguchi yörüngeye ateşlenecek.

SpaceX, Crew Dragon ile mürettebatsız ilk deneme ateşlemesini Mart 2019’da gerçekleştirmişti. Öncesinde, uzay kapsülünün acil kurtarma sistemi de test edilmiş ve paraşüt ile acil iniş sistemi sorunsuz çalışmıştı. SpaceX, böylece uydu görevlerinin ardından astronot taşımacılığında mükemmel bir başlangıç yaptı.

İlginizi çekebilir

https://www.dijitalx.com/2016/01/24/spacex-uzaya-astronot-tasiyacak-dragon-kapsulunu-test-etti/
https://www.dijitalx.com/2020/06/13/rusya-ofkeli-abdnin-uzay-programiyla-alay-ettigini-soyledi/