Çin Uzay Aracı Tianwen-1’in Mars Yörüngesinde Çektiği İlk Görüntüler

0
8754
cnsa mars twitter
cnsa mars twitter

Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA), Tianwen-1 uzay aracının Mars yörüngesine girdiğinde çektiği ilk görüntüleri yayınladı.

“Gökleri Sorgulama” anlamına gelen Tianwen-1, 23 Temmuz 2020 tarihinde Çin’in ilk bağımsız gezegenlerarası görevi olarak ateşlenmişti. Uzay aracı Mars yörüngesine 202 gün süren 475 milyon kilometrelik yolculuğun ardından ulaşmıştı. Tianwen-1, Mars’a 10 Şubat tarihinde ulaştı ve Kızıl Gezegen’in yörüngesine girmek için motorlarını ateşledi. CNSA, Tianwen-1’in Mars yörüngesine girdiği anlarda çektiği ilk kareleri bir araya getirerek tarihi anların videosunu yayınladı.

Güneş pabellerini denetlemek için kullanılan kameralardan bir tanesi ile çekilen görüntülerde, Mars ekranın köşesinden hafif atmosfer tabakası belli olacak şekilde beliriyor. Mars yüzeyindeki kraterlerin de görüldüğü manzara esnasında güneş panelleri motorların ateşlenmesi ile sarsılıyor. Görüntüleri çeken mühendislik tarama alt sistem kameraları, Tianwen-1’in güneş panelleri ve diğer donanımlarını kontrol etmek için kullanılıyor.

Mars yörüngesine girildiği esnadan itibaren her 3 saniyede bir fotoğraf çeken ve yarım saat boyunca bu işleme devam eden kameraların elde ettiği görütüler, saniyede 10 karelik video olarak belirdi.

Tianwen-1 bir uydu ve keşif aracından oluşuyor. Keşif aracının en erken Mayıs veya Haziran’da yüzeye iniş yapması bekleniyor. Bu süreye kadar Utopia Planitia olarak belirlenen iniş bölgesinin haritasını çıkaracak olan uydu, keşif aracının yere değmesi için en ideal noktayı belirleyecek.

240 kg ağırlığındaki güneş enerjili keşif aracı, Mars toprağının özelliklerini inceleyecek ve yeraltını incelemesini sağlayan radarı ile muhtemel su-buz karışımı kaynaklar keşfetmeye çalışacak. Keşif aracı aynı zamanda Ay’ın öteki yüzünde görevine devam eden Yutu-2 keşif aracı gibi panoramik bir kamera taşıyor.

Tianwen-1, orta ve yüksek çözünürlüklü kameraları ile yapacağı gözlemlerin yanı sıra manyometre ve parçacık dedektörü ile de araştırmalar gerçekleştirecek.

Kaynak: https://www.space.com/china-mars-orbit-tianwen-1-spacecraft-video

İlginizi Çeker Mi?

https://www.dijitalx.com/2021/02/04/antarktika-buzullarinin-derinliklerinde-kesfedilen-mars-minerali-jarosit/
https://www.dijitalx.com/2020/11/15/mars-yuzeyindeki-gizemli-uclu-kratere-ait-fotograflar/
https://www.dijitalx.com/2020/07/30/perseverancei-karsilamaya-hazirlanan-marsin-uzun-bulutu-yeniden-belirdi/