Botswana’da Yüzlerce Fil Gizemli Bir Hastalıktan Ölmüş Olabilir

0
5917
sam balye 1aJiV6n z0c unsplash
sam balye 1aJiV6n z0c unsplash

Botswana’da Mart ayından bu yana 350’den fazla filin bilinmeyen bir sebepten dolayı ölmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Bir olasılığa göre, ölümlerden nörolojik bir hastalık sorumlu olabilir.

Botswana’nın çimlerle kaplı Okavango Deltası, geride kalan aylarda kadavraları sağa sola saçılmış yüzlerce fil ile doldu. Botswana Çevre Bakanlığı ve doğayı koruma yetkilileri tarafından verilen bilgiye göre, Seronga köyü yakınlarında son dört ay içinde 275 filin kadavrası bulundu.

Yapılan ilk incelemeler, tek parça halindeki kadavraların kaçak avcıların kurbanı olmadığını gösterdi. Kadavralardan alınan numuneler Zimbabwe, Güney Afrika ve Kanada’daki laboratuvarlara gönderildi. Botswanalı veterinerler, laboratuvarlardan gelecek sonuçları, saha analizlerinde elde edilen veriler ile karşılaştıracak. Şu an için akıllara gelen nedenler arasında hastalık, açlık, susuzluk gibi doğal etkenler bulunuyor. Doğal olmayan ve olasılığı daha yüksek neden, zehir.

Fillerin, tarım arazilerine zarar verdikleri için öfkeli çiftçiler tarafından hedef alınmış olması da söz konusu. Afrika’da fillerin siyanür ile öldürüldüğü olaylar yaşanmıştı. Örneğin 2013’te, siyanür kullanılarak 300’den fazla fil öldürülmüştü. The Guardian’da yer alan bilgilere göre, ölümlerin sorumlusu olarak şarbon akıllara gelmiş olsa da bu ihtimale yönelik delil bulunamadı. Siyanür kullanılıp kullanılmadığı henüz bilinmezken, kadavraların civarında leş yiyici veya yırtıcı hayvanların izlerine de rastlanmadı.

Nörolojik bir Hastalık Olabilir Mi?

Sınır Tanımayan Filler (EWB) örgütü, durumu incelemek için Okavango bölgesi üzerinde helikopter ile taramalar gerçekleştirdi. Örgüt tarafından sunulan 97 sayfalık raporda “birçok canlı filin zayıf, uyku halinde ve zayıflamış” halde olduğu belirtildi. Raporda, gözlemlenen birçok filin “yönünü kaybetmiş gibi zorla yürüyerek hareket ettiği, kısmi felç geçirmiş veya bir uzuvlarını kullanamıyor gibi yürüdükleri” belirtildi. Sürekli daireler çizdiği görülen bir fil, sürüsündeki diğer filler ona yardım etmeye çalışsa dahi yönünü değiştiremedi.

Gözlemler, her yaştan ve cinsiyetten fillerin ölmekte olduğunu gösterirken, fillerin birçoğu göletlerin veya patikaların üzerinde göğüsleri üzerine yığılmış bir şekilde bulundu. Bu durum, fillerin ani ve hızlı bir şekilde öldüklerine işaret ediyor. BBC’ye açıklama yapan doğayı koruma yetkililerinden Niall McCann, fillerin yüzlerini yere çarparak düşerek ölmelerinin “nörolojik bir hastalığa” işaret ediyor olabileceğini söyledi.

Botswanalı yetkililer, kaçak avcılara fırsat vermemek için kadavralardan fildişlerinin söküldüğünü, ayrıca kadavraların yakınlardaki yerleşim birimlerinin yakınlarındaki kadavralarının da kaldırıldığını belirtti.

Botswana, Afrika’daki en geniş fil popülasyonuna sahip ülkeyi temsil ediyor. 1990’larda artan doğayı koruma çalışmaları ile o dönem 80,000 civarındaki fil popülasyonu bugün 130,000 civarında.

Yetkililer şimdi merakla yurt dışına gönderilen numunelerden gelecek sonuçları bekliyor. Eğer korkulduğu gibi nörolojik bir hastalık söz konusu ise 2020 karabasanına eklenecek yeni bir sorun ile karşılaşmış olacağız.

İlginizi Çekebilir

https://www.dijitalx.com/2015/10/19/filler-kansere-nasil-karsi-koyuyor/
https://www.dijitalx.com/2019/04/09/gergedan-oldurmek-isteyen-kacak-avciyi-fil-ezdi-aslanlar-da-yedi/