Bill Gates: Gen düzenleme eşitsizliği daha da kötü bir boyuta taşıyabilir

0
3679
wiki gates
wiki gates

He Jiankui adlı bilim insanının genetiği düzenlenmiş bebeklerin gerçek olmasını sağlayacak çalışmasının ardından çıkan tartışmalara, Bill Gates de katıldı. Gates, konuya gereken dikkatin verilmediğini öne sürerek söz konusu teknolojinin insanlar arasındaki eşitsizliği daha da artırabileceğini belirtti.

Gates, blog sayfasında yaptığı açıklamada gen düzenlemesi deneylerinin ciddi etik soruları beraberinde getirdiğini ve “sadece zengin insanlar için erişilebilir olması halinde ciddi bir eşitsizlik yaratacağını” belirtti. Gates, şu ifadeleri şu kullandı:

“Bu konunun kamuda olması gerektiğinden çok daha az ilgi görmesi beni şaşırttı… Gen düzenlemesi uzun süredir geniş kapsamda ele almadığımız en önemli kamusal müzakere olabilir” ifadesini kullandı.

“Fazla ileri gidiliyor”

He Jiankui’nin göz hapsine alınması ile sonuçlanan gen düzenlemesi, bilim insanlarının bir kişinin DNA’sında değişiklik yapabilmesini sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde genlerden kaynaklanan hastalıklar ortadan kaldırılabildiği gibi kişinin doğacak bebeğin görünümü dahil fizyolojik özellikleri düzenlenebiliyor.

Bilim dünyasında bugüne kadar tam olarak ne aşamada kullanılacağı bilinmeyen gen düzenlemesi, He Jiankui’nin genetiği düzenlenmiş ilk bebekleri dünyaya getirdiğini açıklamasıyla bir şok dalgası yaratmıştı. Jiankui, çalışmasından pişman olmadığını belirtmişti.

Jiankui, ABD’de sadece belli hastalıklar için bir defa uygulanan yöntemin aksine, geliştirdikleri gen düzenlemesi yönteminin dölden döle aktarılacağını belirtmişti. Bu açıklama, bilim dünyasında büyük tepki uyandırmış ve etik olmadığı gerekçesiyle karşı çıkılmıştı.

Gates, açıklamasında “Bu bilim insanının çok ileri gittiğini düşünenler ile aynı görüşteyim… Ancak gen düzenlemesi hakkında daha fazla insan bilgi sahibi olur ve bu konu tartışmaya açılırsa olumlu bir gelişme yaşanır” ifadesini kullandı.