Bilime Göre Bu 7 Alışkanlık Sizi Daha Akıllı Yapacak

0
3528
pexels pixabay 260024 scaled
pexels pixabay 260024 scaled

Hepimiz rekabette üstünlük sağlamaya, farklı çalışmaya veya kendimizi daha eksiksiz entelektüel varlıklara dönüştürmeye çalışıyoruz. Elbette, büyük şeyler ne kadar akıllı olduğunuz veya belirli durumlarda tepki verdiğiniz üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Ancak, küçük şeylerin ötesine bakmamalıyız. Burada, sizi daha akıllı hale getirebilecek yedi küçük alışkanlık paylaşıyoruz.

1) Erken Nemlendirme

Sabah kalkarken içme suyunun ferahlatıcı hissi, genel sağlığınız için harikalar yaratabilir. Ama beyin gücünüze yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? En az iki bardak su içmek, sisteminizi yeniden sulandırmanın harika bir yoludur. Sonuçta, birkaç saattir uyuyorsunuz ve vücudunuzda çok fazla sıvı eksik. Zihinsel gücünüzün büyük bir bölümünü gerektiren görevler, birkaç bardakla desteklenebilir. O halde su ile uyanın ve kendinizi yenileyin.

2) Yeşil Çay

Uyku saatiniz gelmeden kafeinli herhangi bir çay içmek pek akıllıca bir fikir değil. Ancak belirli bir çay türü beyninizin sürecini geliştirecektir. Yeşil çaydaki L-theanine, çalışırken daha üretken olmanızı sağlayarak beyin dalgalarınızda temel alevleri ateşleyebilir. Daha verimli hareket etmek istiyorsanız, biraz yeşil çay deneyin!

3) Gün Ortası Uyuklama

Çocukken korktuğumuz şeylerin yetişkinler olarak uğruna öldüreceğimiz şeyler olması çok komik. Bunlardan biri uyuklamak. Gündelik öğle uykusu, henüz tamamlamadığınız görevler için enerji toplamanıza yardımcı olmak için gerekli olabilir. Uyumak en iyi öğleden sonra saat 15.00 civarında ve/veya spor salonunda bir antrenmanı tamamladıktan sonra olabilir. Kendiniz deneyin ve üretkenliğin sizi nereye götürdüğünü görün!

4) Video Oyunları Oynamak

İşte hiç düşünmemiş olabileceğiniz küçük bir şey; video oyunları sizi daha akıllı yapabilir. Ama küçük bir yakalama var. TV izlemek yerine video oyunları oynamayı deneyin. Televizyon izlerken, video oyunlarının aksine, aklınıza gelebilecek ve daha fazla üretim ekleyebileceğiniz çok fazla bilgi alıyorsunuz. Bu yüzden bir daha televizyon izlemeyi düşündüğünüzde oyun kumandasını alın ve biraz eğlenin!

5) Kitap Okumak

Daha önce olduğundan daha akıllı olmayı hedefliyorsun, bu yüzden bir kitap almak bize iyi gelebilir. Asla çok fazla okuyamazsınız; tüketebileceğimiz ve bilgimize ekleyebileceğimiz birçok bilgi var. Beyniniz aldığınız içeriğin görsellerini oluşturduğunda beyninizi çalıştırmaya başlarsınız. O yüzden canınız sıkılıyorsa ve ne yapacağınızı merak ediyorsanız, bir kitap alın ve beyninizdeki o kasları çalıştırın.

6) Programlamayı Deneyin

Programlama öğrenmesi en kolay şey değildir, ancak büyük zorluklarla birlikte büyük ödüller gelir. Programlamanın ödülü, sahip olduğunuz beyin gücünü artırmak olacaktır. Elbette, ilk başladığınızda parkta bir yürüyüş olmayacak, ancak programlamayı bir kez kavradığınızda, sınır gökyüzüdür. Ayrıca, bunu CV’nize koyduğunuzu hayal edin. Repertuarınıza programlama eklemek, başarınızda önemli bir faktör olabilir.

7) Sizden Daha Akıllı İnsanlarla Biraz Zaman Geçirin

Senden daha akıllı biriyle takılmak, yalnızca olduğundan daha akıllı olmana yardımcı olabilir. Anahtar, zaten farkında olduğunuzdan daha fazlasını öğrenmektir. Etrafınızda sizden daha zeki insanlar olmak, farklı bir düzeyde düşünmenizi sağlayacaktır. Birlikte fikirler her an kıvılcım çıkarabilir ve zafere giden yolda ivme kazanmanıza yardımcı olabilir.

Bu biraz da spor yapmaya benzer. Topa vuramayan birine karşı tenis oynadıysanız, bunun size hiçbir faydası olmaz. Ancak sizden daha iyi bir oyuncuyla oynayın ve bu oyununuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: Daily Entertainment
Görseller: Pixabay