Audi Google’ın ödülüne göz dikti

0
3988
audi lunar quattro 02
audi lunar quattro 02

Alman otomobil üreticisi Audi, Google’ın 30 milyon dolar ödüllü Ay görevi için keşif aracı geliştirecek.

Ay yüzeyinde keşif yaparak Dünya’ya veri gönderecek uzay aracı geliştirilmesini öngören Lunar XPrize, Audi’nin katılımıyla daha da ilgi çekici bir hale geldi.

30 milyon dolar ödül vaat eden Lunar XPrize, Ay yüzeyinde en az 500 metre ilerleyecek ve Dünya’ya yüksek çözünürlüklü fotoğraf gönderecek uzay aracı geliştirilmesini şart koşuyor. Yarışma kapsamında 2015 sona ermeden en az bir takımın Ay görevi için belirlenmesi gerekiyor.

Google, Ocak ayında yaptığı duyuruda ABD, Japonya, Almanya ve Hindistan merkezli dört firmaya gösterdikleri ilerlemeden dolayı 5,25 milyon dolar ödül dağıtılacağını açıklamıştı.

audi_lunar_quattro
[Audi]
Audi ise geçtiğimiz ay sonunda Almanya’nın Part Time Scientists bilim ekibiyle işbirliği yaparak Lunar XPrize’a katılacağını duyurmuştu.

İlk ateşleme 2016’da yapılabilir

‘Audi Lunar Quattro’ adını taşıyan aracın cilalı alüminyum kaplaması ve tasarımı anlaşılacağı üzere otomotiv devine ait. Bilimsel detaylar ise çok sayıda bilim insanının oluşturduğu ekip tarafından eklenecek.

Audi kadar büyük bir firmanın Ay görevine katılması, başarılı sonuçlar alınması ihtimalini yükselteceğe beziyor. Audi, dört tekerli, hafif elektronik tasarıma sahip keşif aracının geliştirilmesi için ‘yeterli teknik bilgiye sahip olduklarını’ belirtti.

LunarX Prize’da öne çıkan iki takımdan Astrobotic ve Hakuto, 2016’da keşif robotlarını hedefe ateşlemeyi amaçlıyor. Audi’nin de çok geç kalmayacağını umalım.