Apple’a işeyen Android’in sorumlusu bulundu

0
4424
rawalpindi 0201
rawalpindi 0201

Google Maps’te ortaya çıkarıldığı saat içinde dünya basınına konu olan dev Android’i kimin çizdiği belli oldu. Apple’ın üzerine işeyen Android, tahmin edildiği gibi bir Google Map Maker kullanıcısının ürünü.

Pakistan’ın Rawalpindi bölgesindeki izole bir alana küçük su döken Android çizen ‘sanatçı’, Nitricboy takma adını kullanan bir Google Map Maker kullanıcısı. Hesabına bakıldığında, Apple’ın üzerine işeyen çizimi nasıl tasarladığı görülebiliyor.

Google’ın Maps’ten kaldırdığı çizim, dün ortaya çıkarılmış ve birkaç saat içinde teknoloji dünyasının gündemine oturmuştu. Digital Trends’te yer alan bilgiye göre, Nitricboy’un çizimi parça parça eklemesinin sebebi şüphe uyandırmamaktı. Bu konuda başarılı olan munzır sanatçı Google Maps ölçeğinde 750 metreyi geçen Android’i sessiz sedasız gözlerden uzak bir yere koydu.

rawalpindi_004

Nasıl gözden kaçtı?

Akla takılan soru, Google Map Maker ile Maps üzerinde değişiklik yapmanın bu kadar kolay olmaması. Haliyle Google çalışanları kullanıcıların yaptığı değişiklikleri onaylamak zorunda. Bu aşamada Nitricboy’un nasıl dikkat çekmeden Apple’ın kafasına işeyen dev Android’i yerleştirdiği belli değil.

Bir diğer akla takılan soru, en büyük rakibinin kafasına işeyen Android’in Apple Watch’un 10 ülkede piyasaya sürüldüğü gün tespit edilmesi.

Digital Trends’teki hesaba göre, uzunluğu ve genişliği yaklaşık 800 metre olan Android, 5 milyon metrekare genişliğinde. Bu alana 109 Amerikan futbol sahası sığdırabilirsiniz. Godzilla’nın 2014 versiyonunun sadece 150 metre olduğunu düşündüğünüzde, bu kadar devasa bir Android nasıl Google’ın gözünden kaçtı, belirsiz.

The Next Web sitesine çizimin çıkarılacağı açıklamasını yapan Google, bu işlemi tamamlamış görünüyor.

Google, yaptığı açıklamada ‘uygunsuz içerik nedeniyle özür dilerken, kullanıcıların Maps’e büyük katkılar sağladığını’ not düştü.

Not: Washington Post’a açıklama yapan Google sözcüsü Mara Harris, ‘çizimin bir kullanıcı tarafından yapıldığını belirterek’ özür diledi. Harris, benzer durumların yaşanmaması için önlem alacaklarını söyledi.