2014’te 1,2 milyar akıllı telefon satıldı

0
3746
andro 001
andro 001

Düşük ve orta bütçeli akıllı telefon fiyatlarında yaşanan hızlı düşüş, 2014’te satışların patlamasını sağladı. Gartner’ın açıkladığı verilere göre geçtiğimiz yıl küresel alanda satılan telefon sayısı 1,2 milyarı aştı. Apple ise küresel piyasanın zirvesini Samsung’un elinden aldı.

Araştırma şirketi Gartner, 2014’ün akıllı telefon piyasasına ait verileri açıkladı. Ortaya, piyasada değişen dinamikleri ve firmaların stratejilerini ortaya koyan bir tablo çıktı.

Akıllı telefonlar, 2014’te küresel alanda yapılan tüm telefon satışlarının üçte ikisini kapsarken, en fazla satış son çeyrekte yapıldı. Son çeyrekteki satış oranı, 2013’ün aynı dönemine oranla yüzde 29,9 arttı ve 367.5 milyona ulaştı. Yine son çeyrekte, 2012’den bu yana küresel piyasanın lideri olan Samsung, koltuğunu Apple’a kaptırdı.

2014 genelinde yapılan toplam satış ise bir önceki seneye oranla yüzde 28,4 artarak 1,2 milyara erişti. Bir milyardan fazla cihazda kullanılan ve küresel piyasanın yüzde 80.7’sini ele geçiren Android ise mobil işletim piyasasının açık ara lideri oldu.

Birinci tabloda firmaların 2014 ve 2013'ün son çeyrek performansları karşılaştırılırken, ikinci tabloda yıllık performanslar gösteriliyor.
Birinci tabloda firmaların 2014 ve 2013’ün son çeyrek performansları karşılaştırılırken, ikinci tabloda yıllık performanslar gösteriliyor.

Çin’deki birinciliğini de Xiaomi’ye kaptıran Samsung’un, giyilebilir teknolojilerin yanı sıra televizyon ve görsel gerçeklik teknolojilerine yönelmeye başladığını biliyoruz. Apple ise Çin piyasasından aldığı destek ve sadık kullanıcı tabanı sayesinde 2014’te kendi rekorlarını kırdı.

Gartner raporuna göre, Samsung’un eski günlerine dönme şansının neden düşük olduğu da çok güzel özetlenmiş: iPhone 6 gibi yüksek bütçeli telefonlar daha iyi içerik ve hizmet sunuyor. Orta ve düşük bütçeli telefonların standart içerik ve performansı da yükseliyor.

Lenovo rakiplerini şaşırttı

Apple’a bakıldığında ise sadece gücüne güç katan bir firma görülüyor. Son çeyrekte 74.8 milyon telefon satan Apple rekorunu kırarken, en güçlü olduğu ABD ve Çin piyasalarında kullanıcı sayısını artırdı. İki ülkede Apple’ı tercih edenler sırasıyla yüzde 88 ve 56 artış gösterdi. Rakamlarda yaşanan artış, Apple’ın ABD tarihinde en yüksek piyasa değerine ulaşan şirketi olmasını sağladı.

Mobil işletim sistemlerinde Android en yakın rakibi iOS'e en az 800 milyon cihaz fark attı.
Mobil işletim sistemlerinde Android en yakın rakibi iOS’e en az 800 milyon cihaz fark attı.

Üçüncü sırada ise Google’ın büyük zarar ettiği Motorola’yı süper kara çeviren Lenovo yer aldı. Her ne kadar dizüstü bilgisayarlarında patlak veren Superfish skandalıyla başı ağrısa da, Lenovo 2014’te yüzde 6,6 piyasa büyüklüğüne erişmeyi ve 81 milyon telefon satmayı başardı.

Hindistan, Rusya, Meksika ve Çin gibi büyük ülkelerin dört bir yanına ulaştırılabilen bir cihaz haline gelen akıllı telefonlar, Facebook ve Google gibi firmaların başını çektiği bedava internet projeleriyle Afrika’yı da fethedebilir.